اتمام خرید ثبت نام ورود عضویت در خبرنامه خانه
انتخاب شهر
شهر خود را انتخاب کنید
کشور
شهر

0

سبد خرید خالی است
از جدیدترین های تخفیف سفر با خبر شوید

آیین سنتی و مذهبی کرنی زنی

همزمان با فرارسیدن شب دوازدهم محرم آیین سنتی و مذهبی کرنی زنی توسط کرنی نوازان روستای اکبرآباد رودبنه در سطح شهرلاهیجان به شکل هفت محل به اجرا در آمد.

کرنی زنی از سنت‌های قدیمی لاهیجان و روستای کوچک اکبرآباد رودبنه است که در ماه‌های محرم و صفر توسط برخی از ساکنان این روستا در سطح شهر لاهیجان به اجرا در می آید.

کرنی زنی در لاهیجان به‌عنوان یک نوع عزاداری مرسوم بوده و این ساز منطقه‌ای تا پیش‌از این برای اطلاع‌رسانی و اعلام خبری به مردم استفاده می‌شده ولی امروزه تنها به‌عنوان ساز مراسم عزاداری امام حسین(ع) از آن استفاده می‌شود.

تک‌نواز گروه، مصیبتی از حضرت امام حسین را در داخل کرنی دمیده و پس‌ازآن صدای “وای وای” از کرنای وی به گوش می‌رسد در این لحظه گروه، نوای «حسین وای» را در کرنا می‌دمند بدین ترتیب شنوندگان «وای وای، حسین وای» را از تک‌نواز و گروه او می‌شنوند.کرنا به‌جز ایام سوگواری امامان به‌ویژه امام حسین (ع) در یادبود شهدا و برای خانواده‌های که داغ جوان دیده باشند نیز نواخته می‌شود.

کرناچیان برای بر آوردن صدای آن از دم و باز دم خود استفاده می‌کنند. هیئت کرناچی متشکل از دو “سر کرناچی” و درمجموع حدود ۵ تا ۸ کرناچی هستند.

ابتدا «سر کرناچی»که رهبری کرناچیان را بر عهده دارد آهنگی را شروع به نواختن می‌نماید و کرنا را در یک زاویه ۱۶۰ درجه روی کرناهای دیگر حرکت می‌دهد. بقیه کرناها روی یک چوب که سرکرناچی دوم دارد گذاشته‌شده وبا هر بار دمیدن کرناچیان از او پیروی نموده و آهنگی می‌نوازند. مدت دمیدنشان معمولا سی ثانیه به طول می انجامد. صدای کرنای هول‌انگیز و همراه با حزن و اندوه است و شنونده را منقلب و متأثر می‌کند

 

ویدئو مراسم آئینی کرنا زنی

 

 

 

 

 

نوشته شده در تاریخ 1396/07/10

به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است.
جهت ثبت نظر ورود یا ثبت نام کنید

تبلیغات تخفیف سفر

ما را دنبال کنید

تماس با ما

تلفن : 09127220551

آخرین اخبار

آیین سنتی و مذهبی قالیشویان

هرسال در دومین جمعه مهر ماه، اهالی شهر کاشان و روستاهای اطراف، درمشهد اردهال جمع می شوند تا در مراسمی با نام قالی شویان که نمادی از شستن خون علی بن محمد باقر است شرکت کنند. آنها در این مراسم، در حالی که چوبهایی در دست دارند، قالی ای را در چشمه می شورند و به صحن حرم باز می گردانند.

آیین سنتی و مذهبی کرنی زنی

کرنی زنی از سنت‌های قدیمی لاهیجان و روستای کوچک اکبرآباد رودبنه است که در ماه‌های محرم و صفر توسط برخی از ساکنان این روستا در سطح شهر لاهیجان به اجرا در می آید.

مراسم آئینی تعزیه خوانی

تعزیه خوانی مراسم آئینی نمایشی است که درآن واقعه کربلا به دست افرادی که هرکدام نقش یک شخصیت را به عهده میگیرد این نمایش یک نمایش سنتی مذهبی می باشد .هنر تغزیه به تائتر ایران بسیار کمک کرده است ونشان هنری از مذهب شیعه است.

نظرات کاربران

یعقوب کسلخه گفته : با سلام...برای اواخر بهمن یا اوایل اسفند تور یک هفته ای به استانبول میتونین معرفی کنید؟ با جزییات هتل و قیمت تور
مرتضی وطنی گفته : با سلام میخواستم بپرسم تور استانبول برای نوروز 97 باز شده یا خیر؟
مهدی رنجبر گفته : سلام لطفا تاریخ ورود پکیجها بارگزاری شده رو هم اعلام بفرمایید ممنون